Znečištění vod

Znečištění-vod.cz je český studentský výzkumný projekt zaměřený na znečištění vodních toků v Moravskoslezském kraji, zejména v okrese Bruntál. Hlavním cílem projektu je pravidelné monitorování kvality vody v potoce Polička a jeho přítocích. Dále spolupracujeme s vedením obcí na řešení znečištění a prezentujeme naše výsledky široké veřejnosti s cílem zvýšit povědomí o problematice a předcházet dalšímu znečišťování.

Projekt je rozdělen do dvou částí, které se zaměřují na různé typy měření.

 

Znečištění vodních toků

Tato část se věnuje pravidelnému manuálnímu měření kvality vody, a to jak chemickými, tak biologickými metodami. Výzkumné týmy v pravidelných intervalech provádějí měření na vybraných stanovištích, kde zaznamenávají hodnoty konduktivity, teploty a pH vody. Následně provádíme chemické rozbory zaměřené na koncentrace dusičnanů, dusitanů, amoniaku a fosforečnanů. Mapujeme také zdroje znečištění v toku, které přesně lokalizujeme a zaznamenáváme do mapy; u každého zdroje provádíme stejná měření jako na stanovištích.

Kromě chemických analýz zkoumáme i bentos, což napomáhá při určování kvality vody. Tento průzkum probíhá na měrných stanovištích, ale v případě potřeby může být proveden kdekoli na toku. Na stanovišti odebíráme vzorky vody, ve kterých zkoumáme přítomné živočichy. Kromě odběru vzorků identifikujeme živočichy i v průběhu celého toku a jeho okolí.

 

Meteorologie a automatizace

Tato část se zaměřuje na měření meteorologických prvků v okrese Bruntál a jejich vliv na vodní toky (např. koncentrace znečišťujících látek, průtok nebo výška hladiny). Vytváříme síť meteorologických a hydrologických stanic, abychom získávali data pravidelně i několikrát denně. Meteorologické stanice jsou vybaveny čidly pro měření teploty a vlhkosti vzduchu, množství srážek, rychlosti a směru větru a atmosférického tlaku. V případě potřeby mohou být stanice doplněny o senzory pro měření intenzity slunečního záření, teploty a vlhkosti půdy nebo detekci blesků. Hydrologické stanice obsahují čidla potřebná pro výzkum meteorologie i znečištění vodních toků, jako jsou senzory teploty vody, výšky hladiny a elektrické vodivosti vody. V případě potřeby mohou být stanice doplněny o čidla pH vody nebo oxidačně-redukčního potenciálu.

Tento výzkum se zabývá především vlivem meteorologických prvků na vodní toky a automatizací měření kvality vody. Nicméně není schopen plnohodnotně nahradit manuální měření z důvodu dynamiky vodních toků.

 

 
 
 

Historie projektu

Projekt Znečištění-vod.cz byl zahájen v zimě roku 2021 jako pokračování staršího školního projektu z roku 2016 nazvaného „Chemická analýza vody v Břidličné a okolí“. Cíle tohoto projektu byly:

          • Vytvořit mapy Břidličné pro jednotlivé chemické ukazatele.
          • Porovnat výsledky chemické analýzy vody a její možný vliv na úmrtí raků v nádrži v Břidličné.
          • Porovnat výsledky analýzy vody v potoce Polička s hodnotami naměřenými před třemi lety.

Princip měření byl velice podobný tomu, který je aktuálně prováděn v projektu Znečištění-vod.cz a to odebrat vzorek vody na, kterém byla provedena chemická analýza pH, tvrdosti, koncentrace dusitanú, dusičnanú, fosforečnanú a amonných iontů.

Měření v potoce Polička (2015-2016) ukazovala na zvýšené koncentrace dusičnanů, dusitanů a amoniaku především díky organickému znečištění z nedaleké obce Vajglov.

Závěrem této práce vyšlo:

Při sledování vody v potoce Polička jsme zjistili, že je zde často překročena mezní hodnota pro pitnou vodu u amonných iontů a dusitanů. Zvýšená hodnota je i u dusičnanů. Důvodem znečištění může být organický odpad, který je u některých domů volně vypouštěn do vody.

2021Začátek projektu
2022Monitoring zdrojů znečištění
2023Začátek řešení znečištění
2024Rozšíření výzkumných týmů

 

Měření z roku 2016 ukázala zvýšené koncentrace dusičnanů, dusitanů a amoniaku, zejména kvůli organickému znečištění z obce Vajglov. Na základě těchto výsledků jsme se rozhodli provést nová měření na potoce Polička a zaměřit se na monitoring kvality vody v potocích a řekách.

V letech 2022 a 2023 jsme se zaměřili na osvětu a spolupráci s místními obyvateli a starosty dotčených obcí. Například jsme zjistili, že obec Ryžoviště byla vyřazena z kanalizační sítě, což významně ovlivňuje kvalitu vody v potoce. Naše snahy nalezly podporu u veřejnosti, která se začala více zajímat o řešení tohoto problému.

V roce 2024 jsme prezentovali výsledky projektu na prestižních akcích, jako jsou Badatelská konference, EVVO a Globe Games. Také jsme vystoupili v pořadu Dobré ráno na České televizi, kde jsme informovali veřejnost o problematice znečišťování menších vodních toků. Rozšířili jsme naše výzkumné týmy, což nám umožňuje častější a preciznější měření.

 

 
 
 

Popularizace a budoucí plány

Kromě monitorování kvality vody a meteorologických jevů se projekt Znečištění-vod.cz věnuje popularizaci problematiky znečištění menších vodních toků. Aktivně publikujeme měsíční shrnutí meteorologických a hydrologických dat a sdílíme aktuální výsledky na našich webových stránkách a sociálních sítích.

Tvoříme edukativní videa a účastníme se akcí zaměřených na ochranu životního prostředí. Naším dlouhodobým cílem je rozšířit měřicí síť, prohloubit spolupráci s odbornou veřejností a pokračovat ve zvyšování povědomí o ochraně vodních zdrojů.

Přejít nahoru